lesní školka
Cílek
Co na sebe a na záda do lesa?
Základní vybavení pro pobyt v lese
* trojdílný nerezový ešus, nerezový hrníček a sada nerezových příborů (nůž, vidlička, lžíce a lžička); nákup celé sady nádobí zajišťuje LMŠ, rodiče na začátku školního roku na toto vybavení hradí příspěvek 700,- Kč
* batoh s upravitelnou délkou popruhů a prsním popruhem, odpovídající konstituci dítěte, batoh děti nosí i dvě hodiny denně na zádech, je to základní vybavení, na kterém určitě nedoporučujeme šetřit
* lahev/termoska, doporučujeme co nejlehčí, snadno omyvatelnou lahev, která je určena pro styk s potravinami, děti ji nosí s sebou v batůžku v průběhu dopolední výpravy
* karimatkový podsedák, stačí kousek ustřižené karimatky, který se vejde do batůžku, je určen na vysedávání v mokrém lese
* pláštěnka, doporučujeme spíše kvalitní tenké nepromokavé bundy, obyčejné pláštěnky se v lese brzy zničí a děti před deštěm moc neochrání
* plátěný pytlík na poklady, ideálně se šňůrkou pro možnost stažení a pověšení, jedná se o volitelnou součást vybavení
* pokrývka hlavy v závislosti na sezóně a počasí (kloubouk, kšiltovka, čepice, kukla)
* kapesníky
V maringotce má každé dítko své vlastní vybavení v tomto rozsahu:
* spacák, může být klidně starší, po rodičích, na kvalitě tolik nesejde
* karimatka, stačí obyčejná
* náhradní oblečení (ponožky, spodní prádlo, tričko, kalhoty a mikinu/svetr, pokrývku hlavy, v zimě rukavice), náhradní oblečení je uskladněno ideálně v plátěném pytli s uchem, tak aby bylo možné jej zavěsit na věšáky v maringotce. Rodiče zajišťují pravidelnou kontrolu a doplňování uschovaného oblečení a vybavení. S ohledem na omezený prostor v maringotce doporučujeme spíše menší objem náhradního oblečení a jeho častější doplňování.
Letní a teplé období
Doporučujeme zejména prodyšné oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi. Nejlépe z přírodních materiálů a spíše světlejší barvy. To vše z důvodu ochrany před slunečním zářením a před klíšťaty.
Za deště je vhodné děti vybavit nepromokavou bundou a kalhotami (máme dobrou zkušenost s poměrně levnými "gumovými oblečky" ze sítě Lidl či Tchibo, skutečně nepromoknou, nicméně jsou neprodyšné a tedy nevhodné k dlouhodobému celodennímu nošení, pro tyto účely je vhodnějším materiálem softshell).
Jako spodní vrstvu doporučujeme funkční oblečení. Ideálním materiálem je hedvábí, merinovlna, bavlna, bambus. Nezbytná je pokrývka hlavy.
Zimní a chladné období
1. vrstva je funkční: prodyšné nejlépe tzv. funkční prádlo jako nejspodnější vrstva oblečení .Triko s krátkým/dlouhým rukávem. Spodní díl vždy bez šlapek. Ne punčocháče! Doporučujeme vlněné materiály typu merinovlna.
2. vrstva je zateplovací: fleecová či vlněná mikina (zahřeje a dlouhodobě udrží teplo mnohem lépe nežli bavlněné mikiny), v případě velké zimy vrstvit dva či více slabších kusů oblečení.
3. vrstva je izolační: nepromokavé kalhoty s laclem a teplou, ale prodyšnou bundu, v případě mokrého sněhu a deště nepromokavou! Nedoporučujeme overaly.
V zimě je děti dobré vybavit obyčejnými prstovými rukavicemi a nato ještě teplými palčáky. Děti si při jídle a práci, která vyžaduje jemnou motoriku, palčáky sundají a prsťáky je alespoň malinko zahřejí.
Obuv a ponožky
* pevná, nepromokavá ale prodyšná obuv na každodenní nošení
* holínky v případě deštivého počasí, velmi se nám pro tyto účely osvědčily gumáky Demar série Mammut s vlněnou vložkou, jsou velmi lehké, neprotečou a zahřejí dostatečně i v zimních měsících (a stojí do 400 Kč)
* vlněné či trekingové ponožky, v zimě podkolenky (lyžařské)
* boty musí mít vždy správnou velikost, u zimních bot doporučujeme boty o číslo větší a dvoje tenčí ponožky
* návleky, mohou být i obyčejné, ušité ze šusťáku a gumy poslouží v deštivých dnech a v případě sněhu a bláta
Doporučené materiály
Doporučujeme funkční oblečení z přírodních materiálů, ideální je kombinace merinovlny a hedvábí, popřípadě merinovlna. Funkční oblečení z řetězců typu Lidl, Tchibo je většinou vyráběno ze syntetických materiálů a z vlastní zkušenosti mnoho nevydrží. Lze je však použít. Pokud plánujete věci prodat nebo přenechat dalšímu sourozenci vyplatí se značkové zboží. Dodržujte tipy na údržbu.
Vhodné jsou nepromokavé bundy a kalhoty. Bláťáky doporučujeme prát co nejméně, obvykle stačí věci osprchovat, popřípadě špínu otřít vlhkou houbou a nechat vysušit.