top of page

lesní školka

        Cílek

Lesní návštěvy

V lese máme s dětmi nastavený pravidelný režim, kterého se držíme. Každodenní program pak odráží náš vzdělávací plán vycházející z rámcového vzdělávacího programu pro předškolní děti. Nadto respektujeme především přirozený běh roku, přírodu kolem nás, jednotlivá roční období, tradice a svátky. Čas od času si pobyt v lese ozvláštníme specifickým hudebním, dramatickým či výtvarným programem, který nám do Píst přivážejí naši přátelé, známí, či rodiče našich dětí. Od nich se rádi učíme novým věcem a otevíráme si další obzory. Pokud sami umíte něco, co by naše děti mohlo v lese zajímat a bavit, určitě se nám ozvěte!

kdo nás navštívil

Myslivec v lese

pátek 4. listopadu

Chtěli byste být MYSLIVCEM?
Minulý týden jsme v lese měli další návštěvu s ukázkou povolání a to opravdového nefalšovaného myslivce, Lukáše Bártu. V ranním kruhu jsme se netradičně přivítali zatroubením na mysliveckou signálku, povídali jsme si o tom, jak se myslivci v lese starají o zvířata, aby byla zdravá a v zimě neměla hlad. Vybaveni kachními pírky za čepicí jsme nejprve hádali původ zrní, které nám Lukáš přinesl, a následně jsme se společně vydali na výpravu ke krmelci, kde jsme je nasypali zvířatům společně s kaštany, které jsme nasyslili už dříve. Dostali jsme parůžek srnce a paroh daňka a zjistili jsme, že srnec, jehož lebku s parohy máme v máni, byl hodně starý (podle zubů). 
Lukáš nám ukázal vábničky a děti hádaly, která zvířata napodobují. Jednoznačným vrcholem bylo předvedení jelena na velké vábničce z volského rohu: jelen si jen tak jde lesem, jelen jde za laní a největší úspěch měl naštvaný jelen! 
Lukáši, moc děkujeme!

Kameník v lese

čtvrtek 20. října

Minulý týden jsme měli v lese další příjemnou návštěvu ze série ukázek povolání. Naše pozvání tentokráte přijal sochař Radek Kubina, který nás navedl, kterak z kusu kamene vysochat cokoli se nám zamane. Některá dítka tak měla o svém budoucím povolání okamžitě jasno!
Moc děkujeme Radkovi za to, že jsme si to mohli všechno dosytosti opatlat, a Eva Malovcová Martincová, že nám to s Radkem tak krásně zorganizovala!

Plstění v lese

čtvrtek 22. září

Minulý týden jsme měli další vzácnou návštěvu v lese. Povídali jsme si o vlně a jejím zpracování, okoukli historický přes sto let starý kolovrátek, vyzkoušeli česadlo a hlavně vlastnoručně vyplstili spoustu krásných podzimních zkrášlovadel..
Moc děkujeme skvělým všeumělým tetám Lenka Krajčovičová a Iva Ulrichová!

Lesní inženýr alias myslivec v lese

 

pátek 3. 6.

10:00 - 11:00

Tatínkové do lesa!
Je fajn, když děti dovedou vyprávět o tom, co dělají jejich rodiče. Je super, když se mohou se svými šikovnými rodiči navíc pochlubit před ostatními dětmi a být na ně pyšní. Taková ta zdravá hrdost, znáte to...
Minulý týden si tatínka do lesa přivedl Fanda. Tomáš je lesní inženýr (nikoli myslivec, jak jsem ho opakovaně oslovovala..) a povídal si s dětmi o lese, o stromech, ukázal nám mapy a hlavně vzduchovku! Dokonce poznal, který strom v okolí Máni je starý jako Iva, Luisa, Jáchym..
Tomáši, moc děkujeme, byl to zážitek!

A... kdo bude další?

Celé Česko čte dětem. Hlavně tatínkové.

úterý 22. března

Cílek je zapojený do projektu Celé Česko čte dětem http://celeceskoctedetem.cz/. Čteme dětem každý den. Na výpravě, v maringotce, v kadiboudě.. A moc uvítáme, když se tímto skvělým způsobem zapojí i tátové nebo prarodiče. V úterý k nám na oběd přišel Mařenky a Vendulky táta Petr a dětem přečetl pohádku o Jácince z Indigových pohádek. Kdo bude další?

Svatí Martinové jedou lesem

středa 11. listopadu

Na svatého Martina,

kouřilo se z komína.

Za komínem Meluzína

kvílí, skučí: přijde zima!

V tom se nebe zamračilo -

náhle bylo všude bílo.

Svatý Martin na svém koni,

sněžné mraky nebem honí.

Svatý Martin, patron vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů..

Petrpaslíkovo divadlo

úterý 22. 9.

14:30 - 15:30

Po odpoledním odpočinku k nám do lesa zavítá náš kamarád, Petr Pištěk se svým interaktivním lidsko-loutkovým hudebním divadlem. Schody maringotky nám tentokráte poslouží jako vynikající hlediště a jeviště si Petr postaví přímo před nimi. Pohádka bude specifická, improvizovaná, ušitá na míru lesním podmínkám a našim skřítkům. Děj vám pak jistě doma děti povypráví. Pokud Petrovu osobitou tvorbu ještě neznáte, nakoukněte sem: http://www.petrpaslik.cz/o_nas.php

Workshop zážitkového hraní na šamanské bubny a píšťaly koncovky

 

úterý 22. 9. 

10:30 - 11:30

V úterý dopoledne nás přijede do Píst obohatit David Cháb a přiveze s sebou náklad zajímavých hudebních nástrojů. Nebudou chybět šamanské bubny, píšťaly koncovky, tibetské misky, chřestidla, zvonky, didgeridoo, kytara, sitar a řadu dalších. V rámci workshopu zážitkového hraní budou mít děti možnost vyzkoušet si nejrůznější zvukové kompozice. Více o Davidovi a jeho hudebních improvizacích se můžete dočíst tady: http://www.zpevticha.cz/hudebni-improvizace

Please reload

bottom of page