top of page

lesní školka

        Cílek

Cílkův čtenářský deník

Cílkův čtenářský deník je výsledkem naší pravidelné aktivity na podporu čtenářské gramotnosti. Aktivita je zařazována každý den v rámci celodenního programu. Každý den přinese jedno dítě do školky svou oblíbenou knihu, kterou doma rádo čte s rodiči, a v mezích svých verbálních schopností ji představí ostatním dětem. Průvodci si ji pak společně s ostatními dětmi prohlédnou a povídají si o ni. Níže uvádíme seznam titulů, o kterých jsme si už v lese povídali. Malým "čtenářům" a jejich rodičům zdar!

Magor dětem

 

Text: Ivan Martin Jirous, Marta Veselá Jirousová

 

Knížku půvabných veršů pro malé děti napsal básník, esejista a kulturní organizátor Ivan M. Jirous v osmdesátých letech během těžkého žaláře ve Valdicích, do něhož byl odsouzen z politických důvodů. V hrůzném prostředí věznice mu jeČtení knížky lze využít i k seznámení dětí s naší nedávnou minulostí. A není nic lepšího, než slyšet pak vlastní děti, jak vypráví neznalým kamarádům, že tuhle knížku psal jeden pán, co ho komunisti zavřeli, protože se jim nelíbily jeho knížky a písničky, protože oni už byli takoví.mné, citlivé a křehké dětské básně sloužily jako spojnice jak s jeho dvěma malými dcerkami, tak se světem lidského citu vůbec. Knížka dnes patří k již klasickému fondu české poezie pro děti. Její druhé samostatné tištěné vydání vychází s novými ilustracemi autorovy dcery Marty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Říkadla o zvířátkách

 

Lidové básničky a říkanky o všemožné i nemožné havěti a jiných tvorech z říše zvířat. Lehce zapamatovatelné, pestré a hlavně s nádhernými ilustracemi Jiřího Trnky. Pro manžela je s láskou sesbírala jeho žena, Klára Trnková.

 

Kvak a žbluňk

 

Autor: Arnold Lobel

 

Úsměvné a hřejivé vyprávění o dvou kamarádech, zeleném žabákovi Kvakovi a hnědém ropušákovi Žbluňkovi. Spousta legračníh patálií dvou žabáků, namátkou: jak hledali ztracený knoflík, jak se koupali v řece, jak pěstovali květiny či jak statečně utíkali před draky a obry.

Riekanky pre najmenších

Ilustrace: Renata Frančíková

Říkanky ve slovenštině pro pro děti a jejich rodiče. Pěkné, výpravné ilustrace. Majda svůj "referát" zahájila slovy akademika:" Knihu jsem nepřečetla celou a nevím, co se v ní píše, ale budu vám to vyprávět podle obrázků."

Princeznička v lese

Sibylle von Olfers

Nejznámější dílko malířky a autorky kreslených knih. Sibylle von Olfers díky svému hravě lineárnímu stylu, který se vyznačuje především fantazijním orámováním  a ornamentální květinovou výzdobou, patří mezi nejdůležitější představitelky secesního ilustrátorství,

Příběh princezničky v lese, jejich Rosének, Mechounů a holčiček Houbiček, je krátký, nenásilně veršovaný a podporuje nekonečnou děckou představivost. 

O rackovi a kočce, která ho naučila létat

Text: Luis Sepúlveda

Ilustrace: César Augusto Boldrini

Světově proslulý spisovatel Luis Sepúlveda kdysi slíbil svým dětem, že pro ně napíše příběh, který nejen podněcuje fantazii a důvtip, ale zároveň ukazuje, jak lépe poznat svět, mít ho rád, a tak o něj pečovat s větším porozuměním.Tak se zrodilo toto vyprávění o dobrodružstvích racka a kočky, která ho naučila létat. Vyprávění, které znají čtenáři v mnoha zemích světa. Racek Kenga uvízl v černé mazlavé ropě, která unikla do moře při havárii lodě. Než naposledy vydechne, z posledních sil doletí do nejbližšího přístavu a přistane na balkoně, kde se právě sluní Zorbas, velký černý kocour. Před zraky užaslého Zorbase snese své poslední vejce.Kocour stojí nyní před těžkým úkolem, jak se postarat o vylíhlé mládě a splnit tři neobvyklé sliby, které dal racčí mámě. Zorbas je ovšem kocour s nezlomným smyslem pro čest a jeho slib zavazuje všechny kočky z přístavu, tedy i jeho kamarády Secretária, Vševědu, Protivětra a Colonella, kteří mu s nelehkým úkolem pomohou. Mladého racka nesežerou, jak by udělala každá obyčejná kočka, ale stanou se jeho rodiči a ochránci. Jenže jak mohou čtyři kočky naučit malé ptáče létat?Knížka O rackovi a kočce, která ho naučila létat je příběhem o tom, co všechno jsou rodiče schopni udělat pro své děti. Je také příběhem o toleranci, přátelství, odpovědnosti a síle lásky, která dokáže překlenout všechny rozdíly.

Dášenka čili život štěněte

Text: Karel Čapek

Jedna z nejoblíbenějších českých dětských knížek vznikla už před 70 lety. Karel Čapek, který ji pro děti "napsal a zakusil", si pořídil do domu na Vinohradech nejprve airdala, pak drsnosrstého teriéra Iris, mámu Dášeňky. Tahle krásná knížka kromě Života štěněte obsahuje i kapitoly Jak se fotografuje štěně a Pohádky pro Dášeňku, O psích zvycích nebo třeba O lidech. Půvabné vyprávění i obrázky budou provázet vaše děti po celý život; jednou s nimi seznámí zase svoje děti.

Natálka knížku uvedla tak, že ji doma moc nečtou, tak že aspoň ve školce si ji chce přečíst :)

 

Kniha džunglí

Text: Walt Disney

Disneyho klasika KNIHA DŽUNGLÍ je veselou adaptací stejnojmenného románu Rudyarda Kiplinga. V jedinečném stylu animovaného vyprávění tak znovu ožívá příběh plný dobrodružství, doprovázen nezapomenutelnými originálními písněmi. V něm na vás čekají vaši oblíbení hrdinové - Mauglí, Baghíra, Ká a bezstarostný medvěd Bálú.

Vojta knížku ukázal ostatním stránku po stránce a odříkal zpaměti :)

 

Vařila myšička kašičku

Text: lidová říkadla a básničky

Ilustrace: Vladimíra Vopičková

Chodí pešek okolo, Naše Káča pláče, Eniky, beniky, kliky bé, Nestarej se, ženo má, Kopali, orali, já ještě ležel... a další známá i pozapomenutá česká lidová říkadla a básničky jsou doplněna veselými ilustracemi Vladimíry Vopičkové. Knížka plná krátkých, lehce zapamatovatelných říkadel je určena našim nejmenším. 

Kája nevynechala jedinou stránku a vše chtěla přečíst :)

Příhody včelích medvídků

Text: Jiří Kahoun

Ilustrace: Ivo Houf

Rozpustilá knížka, která vypráví krátké veselé pohádky o dvou čmeláčích klucích Brumdovi a Čmeldovi, ale i o Pučmeloudovi a ostatních postavičkách ze světa broučků. Jsou jistě už dobře známé z oblíbených televizních večerníčků. V knížce jsou vedle vyprávění i písničky s textem a notami, z nichž mnohé už téměř zlidověly. Na knížku volně navazují příběhy Včelí medvídci od jara do zimy a Jak se mají včelí medvídci.

Ivanka lepí náplasti

Text: Kateřina Janouchová

Ilustrace: Mervi Lindmanová

 

Obrázková knížka pro nejmenší děti o „ každodennostech“. Ivanka se koupe, Ivanka ráda vaří, Ivanka je nemocná. Knížka pomáhá dětem porozumět, proč se tyto věci dělají nebo dějí, a jak s nimi naložit. Po přečtení této knížky si připravte sadu náplastí, lépe dvě…

Ježeček jde do světa

Text: Ulf Stark

Ilustrace: Ann-Cathrinev

Překvapivě úžasná kniha o ježkovi a jeho objevování světa. Co ježek jí, zda plave, kdo se ho bojí a koho by se měl bát on, ježek? Kdo je jeho kamarád a jak si kamarádi pomáhají? Krásné, popisné ilustrace, podle kterých nám uměly děti srozumitelně převyprávět celý příběh, aniž by uměly číst. Add Description here

Můj medvěd Flóra

Text a ilustrace: Daisy Mrázková

Ve sněhu na ulici se povaluje ubohý, zničený medvídek. Jestlipak ho někdo zvedne? Ale ano, vyčistí ho, vypere a dá mu nové šaty...

 

Krásný příběh s krásnými ilustracemi, známý více jak třicet let. Kdo jednou poznal knížky Daisy Mrázkové, určitě sáhne po další. Ověřeno!

Chrochtík a Kvikalka na cestě na blýskavým prasátkem

Text: Ester Stará

Ilustrace: Martina Matlovičová

Dobrodružství dvou prasátek, které ilustruje situaci až neuvěřitelně připomínající svět dospěláků, a přitom je pro malé posluchače velice srozumitelné. Jako v běžném životě nechybí napětí ani láska.

 

Pestrobarevné ilustrace Martiny Matlovičové krásně vedou nečtoucí děti, které jsou velmi brzy schopné celý příběh podle obrázků vyprávět samy (mladším sourozencům :)

Add Description here

Hněv... a co s ním?

Text: Catherine Dolto

Ilustrace: Fréderic Mensot

Hněv není nic příjemného. Ale každý hněv jednou přejde, a když pochopíme, odkud se vzal, pomáhá nám to růst. Kniha určená pro společné čtení rodičů a dětí pomáhá naučit se bavit se o emocích, pochopit je, umět je pojmenovat a umět s nimi zacházet. Mohu říci, že ilustrace hněvajícího se kluka mocně zaujaly všechny děti!

Jak zvířata spí

Text: Jiří Dvořák

Ilustrace: Marie Štumpfová

Ploskozubec, ryba z korálových útesů, si na noc staví bublinu z vlastních slin. Čmeláčí kluk se na noc schovává do květů a taková kočka prospí více jak půl dne. Knížku, která vznikla jako diplomová práce na UMPRUM v Praze, ilustrovala Marie Štumpfová a texty doplnil Jiří Dvořák. A právě ilustrace, které by mohly být samostatnými obrazy, jsou velikým tahounem malých a ještě menších čtenářů. Ověřeno na dětech 1+.

Please reload

bottom of page