top of page

lesní školka

        Cílek

Cílek sobě

Důležitým bodem našeho přístupu k výchově, vzdělávání a péči o děti vůbec je komunitní prostředí, které vytvtářejí rodiny našich dítek. Jsme přesvědčeni, že zapojení rodičů a přátel dětí je základem k jejich zdravému a spokojenému vývoji. Snažíme se vytvořit místo, ve kterém se děti budou cítit bezpečně a které dá dostatek prostoru růstu jejich sebevědomí. Rádi se s rodiči potkáváme na společných akcích a čerpáme energii  a nové myšlenky z jejich přítomnosti. Přijďte se mezi nás podívat, rádi vás v lese i mimo něj uvítáme! 

co nás čeká

Masopust v Milovicích

úterý 28. února 

Také letos jsme s nadšením přijali pozvánku milovického Lesního klubu Skřítek a přidáme se do místního masopustního průvodu. V maskách strakatých a nejrůznějších řemeslníků se za zpěvu vydáme na průvod Milovicemi a na Hakenově stadionu budeme součástí masopustní taškařice. Poobědváme v zázemí našich kamarádů ze Skřítku a odpoledne se vypravíme vlakem zpět do Nymburka.

Den Země

21. dubna 15.00 - 18.00

Také letos budeme slavit Den Země společným kreativním řáděním v Parku pod hradbami v Nymburce, tentokráte s mottem UPCYKLUJ SI SVOU HRAČKU!

 

Vyrobíte si týpko, loďku, vor, náramek, brož, hodiny, tašku, nebo vlněného kámoše z věcí, které byste jinak směle vyhodili do koše; budete tisknout, lisovat, dlabat, řezat, barvit, motat, lepit i stříhat; zabahníte si, promasírujete bosé nožky a zaběháte si s mapou, necháte se potetovat, polezete po laně a zastřílíte si z luku a užijete si Petrpaslíkovo divadlo v každou celou hodinu.

Jooo a taky si přineste jednu hračku, kterou byste rádi věnovali do našeho trakaře plného staronových hraček, a na oplátku si sami jednu zbrusu starou hračku odnesete!

Lesozahradní slavnost

pátek 23. června

Naše tradiční rozloučení se dalším báječným školním rokem na Fábinovic zahradě u Labe za Veslákem. Pasujeme všechny statečné skřítky, se kterými jsme si užili rok v lese, vítáme mezi námi nové a loučíme se s předškoláky, kteří plní zvědavosti a nadšení nastoupí již do školy.

Please reload

co jsme zažili

Vánoční příběh

Add Details here

VÁNOČNÍ PŘÍBĚH V NYMBURSKÉ KAPLI

S radostí vás zveme na vánoční divadelní představení jihočeského divadla Já to jsem Vítězslava Marčíka mladšího do kaple sv. Jana Nepomuckého v Nymburce.

Ve středu 14. prosince v 17 hodin nám Vítek se svými hereckými kumpány zahraje svůj autorský kousek, Vánoční příběh, který je tradičním zpracováním cesty do Betléma a narození Ježíška. V příběhu nenajdete Santa Clause ani dědu Mráze, zato spoustu andělů, pastýřů, Marii s Josefem, Alžbětu a Zachariáše nebo tři krále.Budeme zpívat koledy za doprovodu harmoniky a tulit se k sobě, abychom v kapli nezmrzli.

O vstupenky za 90 Kč pro děti a 150 Kč pro dospěláky si pište na skolkacilek@email.cz.

Více o představení a divadle samotném zde: http://www.jatojsem.cz/nase-kusy.php?id=2

3. ročník Cílkovy drakiády

 

sobota 8. října

Dnes nefoukalo ani na Vesláku a z drakidády se nám stal trošku atletický trénink.. Absenci větru však plně vykompenzovalo množství domácích palačinek a vysmátých umaštěných dětí..

Kurz první pomoci ZDrSEM mama

 

středa 31. srpna 9 - 17 hodin

Lesní školka Cílek

Zážitkový kurz zaměřený na poskytování první pomoci dětem od narození do pěti let, který poskytuje ZDrSEM, skvělý tým lektorů navazující na Prázdninovou školu Lipnice. 

 

Kurz proběhne poslední prázdninový den, ve středu 31. srpna od 9 do 17 hodin přímo v zázemí naší lesní školky v Pístech. Zaměřebude na vlastní bezpečnost, rizikové situace a jejich předcházení, život zachraňující úkony, prevence úrazů (ve specifickém prostoru volné přírody) a další zásadní témata, která aktuálně s lektory dáváme dohromady (lze v tomto ohledu akcentovat i vaše preference). To vše zážitkovou formou, pomocí simulací, s figuranty, ve skupině max 16 osob s 2-3 lektory.

Více informací o kurzu: http://www.zdrsem.cz/jednotlivci/kurz-mama

Lesozahradní sešlost

pátek 24. června

Fábinovic zahrada

Již tradiční ukončení školního roku, poděkování dětem i rodičům. 

Program je stejně jako loni velmi volný, školní besídku jsme opět nesecvičili, místa je dost a dětská kreativita nekonečná, nudit se určitě nebudeme. 

 

Jediným pevným bodem programu je 18. hodina, kdy bychom rádi dětem předali účastnické listy, malý dárek (pokud ho stihneme po nocích došít, dopéct, dozdobit a domalovat) a poděkovali za druhý společně strávený rok v lese. Přicházet a odcházet tedy můžete volně v průběhu celého odpoledne, ale bylo by fajn, abychom se na zahradě všichni protli na tu 18. hodinu večerní.

 

S sebou si prosím vezměte cokoli, co budete chtít jíst a pít, k dispozici bude oheň, na kterém si to všechno můžete pěkně ožehnout. Ke společnému hodování vítáme jakékoli nápoje, ovoce a zeleninu všeho druhu, pomazánky, koláče slané i sladké, zkrátka cokoli, co může s klidem zmizet v pupcích poletujících dětí. A buřty samozřejmě s sebou!

 

Honza naše pasování opět doprovodí na kytaru, Jana (pokud se mi ji podaří do týdne přesvědčit) bude brnkat na ukulele a veškeré další hudební nástroje jsou vítány!

Den Země

pátek 22. dubna

Nymburk, Park pod hradbami

Cílek z.s. ve spolupráci se Skautským střediskem Krahujec pro vás připravuje odpoledne plné šetrného hraní v přírodě a s přírodou!

Za tři týdny, v pátek 22. dubna bychom společně s vámi rádi oslavili významný mezinárodní svátek Den Země.

V průběhu pátečního odpoledne pro vás budeme mít připraveno více než deset stanovišť, na kterých si budete moci vyrobit z přírodních a recyklovaných materiálů originální a k přírodě šetrné hračky. Budeme plstit, vyrábět ekošperky z přírodních materiálů, sázet semínka do recyklokvětináčů, stavět dloooouheee hady a štíry z toaletních ruliček, pracovat s ručním dřevěným lisem a linorytit, lepit divadla a domečky ze starých papírových krabic a natírat je domácími prstovými barvami.

Všichni společně se zapojíme do výroby obří mandaly z klacků a pokusíme se na tkalcovském stavu vyrobit koberec ze starých triček.

Budete si moci vyzkoušet chůzi na dětských chůdičkách, balancování na slackline, zahrát si na kigonki, závodit na libovolném dopravním prostředku s vlastním pohonem na dráze podél Labe, zpívat a tančit s Tramp Steakama, ochutnávat dobroty z Restaurace Klíček a v 15, 16 a 17 hodin vás pozveme do pohádky společně s Petrem Pištěkem a jeho Petrpaslíkovým divadlem.

Přineste si s sebou jednu hračku, kterou věnujete do našeho Trakaře plného staronových hraček. Na oplátku si můžete jakoukoli jinou odnést s sebou domů.

Přijďte se za námi přesvědčit o tom, že nejoblíbenější hračky nemusí být nejdražší a někdy je nenajdete v žádném obchodě. Pojďte ukázat dětem hodnotu vlastního úsilí a vysvětlit jim dopad jejich tvoření na naši matičku Zemi.

Recyklovanému hraní zdar!

Masopust v Milovicích

úterý 9. února

Lesní klub Skřítek, Milovice

Milujeme tradice! Masky! Hudbu! A hromady dětí!

V Milovicích je masopustní průvod již tradiční velkolepou oslavou a letos jsme se ho zúčastnili i my!

Hejného matematika v předškolním vzdělávání

 

sobota 5. prosince 13.00 - 16:30

Akreditovaný seminář Hejného matematiky v předškolním vzdělávání.

Dušičky v lese

 

úterý 3. listopadu, 15.30 - 18.30

borovicový les v Pístech

Přijďte si za námi do lesa v úterý 3. listopadu zapálit lucerničku pro toho, koho máte rádi, na koho rádi vzpomínáte, kdo pro vás něco znamená.

 

Společně s dětmi se sejdeme u maringotky mezi 15.30 a 16.00. V 16.00 hodin si společně sehrajeme příběh Šťastného skřítka Toníka, kterému děti v rolích (případně v kostýmech), které si samy vybraly, donesou dárky (vlastnoručně vyrobené, jednoduché obrázky nalepené nejlépe na kartónu). Toníkovi pak společně pomůžeme najít jeho písničky a vydáme se na cestu lesem. Po cestě potkáme havrana, hada a žábu, kterým vrátíme to, co je jejich, a za vrácené věci (prsten, korunku, kočár) dostaneme kromě schopnosti zpívat a dobrého pocitu také lucerničku,svíčku a oheň, které doneseme ke stromu světla. Tam si můžeme společně zazpívat a vzpomenout na ty, kteří jsou nám nablízku…

 

Pokud vám děti pohádku o skřítkovi Toníkovi doma ještě nevyprávěly, najdete ji níže nascanovanou. 

 

Rádi bychom vás poprosili o spolupráci s přípravou programu a máme pro vás čtyři úkoly:

1. pošlete emailem zprávu, zda a v jakém počtu za námi do lesa dorazíte (babičky, dědečkové, kamarádi jsou vítáni)

2. vyrobte spolu s dětmi kostým dle jejich přání (hlásili se nám motýlci, víly, puma, skřítci)

3. pomozte dětem vyrobit dárek pro Toníka (děti chtěly skřítka obdarovat jahodou, oříškem, bagrem, vílou, princeznou) - nakreslete obrázek a podlepte jej tvrdým papírem, aby bylo možné jej zavěsit

4. vezměte si případně do zásoby svou lucernu, svíčku, zápalky (děti budou mít lucerny vyrobené ze školky)

Chlebový dýchánek

 

pondělí 19. října

Zveme vás tímto na chlebový dýchánek, během kterého vám ukážu, co s chlebem ve všech fázích jeho cesty na stůl (teorii pole, klasy, semínka, mletí si zjistěte od dětí). Dýchánek proběhne v pondělí 19. října od 17 hodin na adrese Labská 13. Prosím zájemce o předběžné nahlášení na můj e-mail pogo3@seznam.cz, kam je možno zaslat i případné dotazy. Vzhledem k ochutnávce chleba si můžete přinést to, co máte na chlebu nejraději, ale spucovat ho můžete i samotný, s máslem nebo s olejem. Na přání majitele nemovitosti je naopak vyloženě zakázáno přinést Staropramen. V případě nálezu Staropramene se účastníci zavazují ho před svým odchodem zneškodnit. Předpokládaný konec dýchánku připadá na stejné datum.

 

Za Všechny z Cílka vás zve Jana Lukeš!

Please reload

bottom of page